06/12/2024

Можливість врахування правових висновків Верховного суду однієї юрисдикції у іншій юрисдикції

 


Адвокат Морозов (судовий захист)

Чи можуть правові висновки Верховного суду господарської юрисдикції (форми судочинства) враховуватися у адміністративній чи цивільній юрисдикції судами України?

02 грудня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 638/2334/23, провадження № 61-1316св24 (ЄДРСРУ № 123498836) досліджував питання щодо можливості врахування правових висновків Верховного суду однієї юрисдикції у іншій юрисдикції.

Верховний суд чітко вказав, що застосування висновків Верховного Суду здійснюється судами не з урахуванням форми судочинства, а з огляду на критерій подібності правовідносин.

Водночас подібність правовідносин потрібно оцінювати за змістовим, суб`єктним та об`єктним критеріями. Серед цих критеріїв змістовий (оцінювання спірних правовідносин за характером урегульованих нормами права та договорами прав і обов`язків учасників) є основним, а два інші - додатковими. Суб`єктний і об`єктний критерії матимуть значення у випадках, якщо для застосування норми права, яка поширюється на спірні правовідносини, потрібним є специфічний суб`єктний склад саме цих правовідносин та/чи їх специфічний об`єкт.

На предмет подібності потрібно оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Установивши учасників спірних правовідносин, об`єкт спору (які можуть не відповідати складу сторін справи та предмету позову) і зміст цих відносин (права й обов`язки сторін спору), суд має визначити, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об`єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність потрібно також визначати за суб`єктним і об`єктним критеріями відповідно. Для  встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб`єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове  регулювання не обов`язково мають бути тотожними, тобто однаковими (пункти 25-27, 39 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12 жовтня 2021 року у справі № 233/2021/19 (провадження № 14-166цс20).

ВИСНОВОК: Застосування висновків Верховного Суду здійснюється судами України не з урахуванням форми судочинства (цивільної, господарської, адміністративної, кримінальної), а з огляду на критерій подібності правовідносин.

 

 

 

Матеріал по темі: «Правовий висновок (позиція) Верховного суду»

 



Теги: Верховний суд, правова позиція, правовий висновок, відступлення від правової позиції, форма судочинства, юрисдикція, цивільна, господарська, адміністративна, Адвокат Морозов

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Підвищення кваліфікації Адвоката 2024