13/05/2022

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

 



Верховний Суд дослідив питання щодо можливості директора ТОВ самостійно вирішити питання про звільнення за власним бажанням

Верховний суд у складі Касаційного господарського суду в постанові від 19 січня 2022 року у справі № 911/719/21 дослідив питання щодо можливості директора ТОВ самостійно вирішити питання про звільнення за власним бажанням.

Відповідно до статуту ТОВ питання щодо звільнення директора вирішується тільки за рішенням загальних зборів, тому директор товариства не має самостійних повноважень щодо вирішення питань про своє звільнення з посади.

ВАЖЛИВО: Для належної реалізації свого права на звільнення за власним бажанням керівнику (директору) ТОВ необхідно:

  • написати заяву про звільнення за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України;
  • подати/надіслати її всім учасникам товариства;
  • за власною ініціативою (як виконавчий орган товариства) скликати загальні збори учасників товариства, на вирішення яких і поставити питання щодо свого звільнення.

Згідно з частини другої статті 8 Конституції України передбачено, що звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян, на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

За змістом статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

Таким чином, у разі відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, йому з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду з вимогою про визнання трудових відносин припиненими (правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18).

ВИСНОВОК: Таким чином, якщо керівником ТОВ не буде дотримано законодавчо визначеної процедури щодо звільнення з посади директора Товариства, то навіть суд не вправі вирішити питання про звільнення останнього за власним бажанням.

Водночас можливість керівника ТОВ ініціювати проведення інших загальних зборів товариства, з дотриманням нормативних вимог і вимог статуту товариства щодо належного повідомлення самого товариства та всіх його учасників про проведення таких зборів, може мати наслідком або прийняття відповідного рішення загальними зборами товариства, або бути підставою для звернення до суду з новим позовом на захист своїх прав.

 

Матеріал по темі: «Поновлення працівника на попередній роботі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Підвищення кваліфікації Адвоката 2024